Erdek Ocaklar tatil beldesi sezonluk haftalık aylık
Onurcan Müstakil Kiralık Daireler
Cep: 0532 2842593 Sabit: 0266 8475650 0216 3346239
>> Denize sıfır apart için tıklayın   >> Bahçeli villa için tıklayın   >> Dükkan-mağaza için tıklayın
Bookmark and Share
Sosyal Kartvizit
Ocaklar Beldesi
Kiralık Daireler
Rezervasyon - Fiyat
Ulaşım Şekilleri
Fotoğraflar Videolar
Konuk Defterimiz
Faydalı Bilgiler
Makaleler
Sponsorumuz


Ocaklar ve Pomaklar...

Pomaklar, Balkanlar'da, Bulgaristan'ın güneyi, Batı Trakya, Doğu Makedonya ve Türkiye'nin Trakya ve batı bölgelerinde yaşayan topluluktur. Pomakça diye tabir edilen Bulgar-Makedon dil grubuna ait farklı Slav şivelerini konuşmaktadırlar. Çoğunlukla müslüman bir balkan toplumudur. Vikipedia ansiklopedisinden detaylı bilgi alınabilir.

Pomaklar'ın Türkiye'ye gelişi 1878 yılına Osmanlı-Rus savaşından sonrasına dayanır. (eski takvime göre 1293 ve bu yüzden Türkiye'de genelde 93 muhaciri adlandırmasıda yapılmaktadır) Hasanbeyköyü {Balıkesir Erdek Yukarıyapıcı, Belkıs, Ballıpınar, Düzler, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Doğanlar ve Turanlar köyleri 1924 mübadele kavala ve karacaova pomakları yerleşmiştir.

Ocaklar 1924 yılından önce Rumların yaşadığı köydü. "Gonia" adıyla bilinmekteydi. Bu isim kolay söyleniş amacıyla Türkçeleşip 'Konya' olarak söylenmeye başlanmıştır. İlginçtir ki Osmanlı kayıtlarında da 'Konya' olarak geçmektedir. 1924 Lozan mübadelesiyle Selanik/Karacaova (karacaabat) bölgesine bağlı Tresino, Prebodişta, Strupino ve Kapinya adlı köylerden 70 aileyle gelen Pomaklar Ocaklar nufusunu oluşturmuştur. Beldede günümüzde kendi aralarında Pomakça konuşan yaşlılar bulunmaktadır. Pomak dili ve kültürü, turizmin etkisiyle yok olma sürecine girmiş olsa da internette, facebookta toplanan gruplar sayesinde korunmakta ve bu kültür mirasımız gelecek nesillere başarıyla aktarılmaktadır. "Dedemin insanları" adlı gişe rekortmeni filmde mübadele ile göç konusu işlenmiştir.

< Ocaklar beldesine geri dönmek için tıklayın

 

BU SAYFAYI BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDAKİ BUTONLARLA SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞIN! TEŞEKKÜRLER!


Rezervasyon: 0532 284 25 93 - 0266 847 56 50 - 0216 334 62 39

Sitemizdeki emek verilerek oluşturduğumuz fotoğrafları ve metinleri lütfen internet adresimizi kaynak göstererek alıntı yapınız. Bu site Google dostu olup Google kalite kurallarına uyarak yayın yapmaya dikkat etmektedir.