Erdek Ocaklar tatil beldesi sezonluk haftalık aylık
Onurcan Müstakil Kiralık Daireler
Cep: 0532 2842593 Sabit: 0266 8475650 0216 3346239
>> Denize sıfır apart için tıklayın   >> Bahçeli villa için tıklayın   >> Dükkan-mağaza için tıklayın
Bookmark and Share
Sosyal Kartvizit
Ocaklar Beldesi
Kiralık Daireler
Rezervasyon - Fiyat
Ulaşım Şekilleri
Fotoğraflar Videolar
Konuk Defterimiz
Faydalı Bilgiler
Makaleler
Sponsorumuz

 


modern tatilin tarihçesi...

Seyahat insanlık tarini kadar eskidir. Verimli toprak arayışı, yiyecek bulmak, iklim değişikliği, sağlık, ticaret, fethetme, keşif, araştırma, dini (kutsal yerleri ziyaret) vb. gibi sebeplerle bir yerden bir yere gitmiştir. Dinlenmeye yönelik ve ücretli yıllık izin biçimindeki tatil ve seyahatler ancak yirminci yüzyılda gerçekleşmiştir. Bunda sanayi toplumu sonrası endüstrileşmiş ülkelerin büyük payı vardır. Modern turizmin doğuşunda halkın satın alım gücünün - gelir seviyesinin yükselmesi, boş zaman artışı, ulaşım olanaklarını gelişmesi, tv - gazete gibi kitle iletişim araçları sayesinde başka yerler-insanlar hakkında oluşan merak ve en önemlisi işçi hareketlerinin uzun mücadele ve grevler sonucundaki "dinlenme hakkı" kazanımları önemli rol oynamıştır.

Çalışanın, emekçinin dinlenmesinin bir "hak" olduğu yasalar sayesinde güvence altına alınması turizmin önemini perçinlemiştir. Endüstrileşmiş ya da endüstrileşme süreci içinde olan ülkelerde tatilden hoşlanan yeni bir orta sınıf doğmuştur. Bazı pazar araştırmalarına göre tatil yapan sıradan bir turist ortalama 40 yaşın altındadır. Büyükşehirde yaşar, orta ya da üst gelir grubundan olup iyi eğitim görmüştür. Tüm bunlara göre tatil ve seyahat "medeniyetin" en önemli bir göstergelerinden biridir demek yanlış olmaz. Birçok kişi çok yaşlı ya da çok genç olduğundan, maddi yetersizlikten ya da tatile çıkma düşüncesini ilginç bulmadığından, yaşadığı kentten bile ayrılmamaktadır. Tatile çıkanların toplam nüfusa oranı ülkeden ülkeye değişir. Ancak uluslararası turizmdeki olağanüstü gelişmeye karşın tatillerini kendi ülkelerinde geçirenlerin sayısı çok fazladır. Kısa türeli tatiller için en çok iç turizm ve komşu ülkeler seçilmektedir. Tatil süresi ne kadar uzadıkça yurtdışı seyahat mesafesi de o denli uzun olmaktadır. Ancak ülkemizde yıllık izinler özel sektörde "parça parça" kullandırıldığından ya da az izin verildiğinden dolayı günün "yollarda" harcanarak boşa gitmemesi için daha çok Erdek, Ocaklar gibi yakın tatil yerlerine gidilerek iznin kullanılması tercih edilmektedir.

İlk gerçek yolculuk rehberi 1827'de Karl Baedeker tarafından yayınlanmıştır. Daha sonra 1900'lerde Michelin bu sistemi benimsemiştir. Günümüzde bazı lokantaların çeşitli değerlendirmeler sonucu hak kazanabildiği dünyaca meşhur ve prestij sembolü olan "Michelin Yıldızı" kavramı işte bu Michelinin kamyon şöförleri için hazırladığı gezi ve konaklama rehberlerinin değerli birikimlerinden gelmektedir. daha sonra 1970'lerde turizmle ilgili cep kitapları, rehberler, broşürler patlama yapmıştır. 1854'te Thomas Cook ilk turizm şirketini kurmuştur. 20. yüzyılda genç turistler için ucuz oteller (1912'de Almanya), çadır, karavan, bungalov, motel, gençlik kampları gibi yeni konaklama türleri ortaya çıkmıştır. Şimdi ise kiralık yazlık, kiralık villa, boş daire, apart, aile pansiyonculuğu gibi konaklama biçiminin sınırı kalmamıştır. İnterrail adlı tren seyahat sistemi sayesinde kombine bir tren bileti ile ülkelerarası seyahat edip garlarda yatan üniversiteli gençlere rastlamak mümkündür.

Kısaca günümüzde turizm süre, mevsim, sınır, mesafe, şirket, düzenleme biçimi, ulaşım aracı, konaklama biçimi - türü gibi yönlerden hiç bir sınır tanımamaktadır. Türkiye'de yurtdışına çıkış için pasaport ücretlerinin yüksek olması, avrupa ülkeleriyle vize alımında yaşanan zorluklar, kültürelden çok "dinlence" ağırlıklı tatil anlayışının ağırlıkta olması sebebi ile ailece ucuza gelen ve denize kıyısı olan Erdek Ocaklar gibi tatil beldeleri köyleri tercih edilmektedir. Sizleri bekliyor, iyi tatiller diliyoruz.

 

< Ocaklar beldesine geri dönmek için tıklayın

 

BU SAYFAYI BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDAKİ BUTONLARLA SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞIN! TEŞEKKÜRLER!


Rezervasyon: 0532 284 25 93 - 0266 847 56 50 - 0216 334 62 39
Sitemizdeki emek verilerek oluşturduğumuz fotoğrafları ve metinleri lütfen internet adresimizi kaynak göstererek alıntı yapınız. Bu site Google dostu olup Google kalite kurallarına uyarak yayın yapmaya dikkat etmektedir.