Erdek Ocaklar tatil beldesi sezonluk haftalık aylık
Onurcan Müstakil Kiralık Daireler
Cep: 0532 2842593 Sabit: 0266 8475650 0216 3346239
>> Denize sıfır apart için tıklayın   >> Bahçeli villa için tıklayın   >> Dükkan-mağaza için tıklayın
Bookmark and Share
Sosyal Kartvizit
Ocaklar Beldesi
Kiralık Daireler
Rezervasyon - Fiyat
Ulaşım Şekilleri
Fotoğraflar Videolar
Konuk Defterimiz
Faydalı Bilgiler
Makaleler
Sponsorumuz


Önce Çevre!

Beldemizin ve çevremizin temizliği için Ocaklar belediyemiz sürekli ve özenli çalışmaktadır. Ancak bu konuda bir görev de bizlere düşmektedir. Sayın Prof. Dr. Orhan Kural'ın izniyle "Dünya İçin Bir Şey Yap!" kitabından alıntığımız aşağıdaki ipuçlarla beldemizi ve doğayı daha da fazla koruyabiliriz. Doğa yoksa insan da yok. Doğa bir tatil beldesi için en önemli unsurdur. Ayrıca tasarruf için de oldukça yararlı bilgiler bulunan bu kitabın alınıp okunmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kitabın ISBN numarası: 605564000-7

İşte tatil beldelerinde yaşayanlar, çalışanlar, tatil yapanlar için bir kaç altın öğüt:

-Evsel atıklara bağlı su kirliliğinin yüzde 25'i bitkisel ve hayvansal yağların kanalizasyona dökülmesinden kaynaklanıyor.

-Ortalama olarak her evden yılda 10-55 kilogram atık yağ çıkıyor. Otel, lokanta, siteler, fabrikalar ve yemek firmalarının bitkisel yağ atıklarını ayrı toplaması gerekir. Bunlar biodizel olarak tekrar kullanılmaktadır. (Ezici: 212 444 28 45) http://www.atiginizibizegonderin.com/

-Bir litre atık yağ binlerce litre suyu kirletir.

- Zirai ilaç ambalajları kullanıldıktan sonra tarlaya bırakıldıklarında ekosisteme çok zarar verir. Lütfen onları toplayın ve toplatın. Bir çok coğrafyada yılanlar, göçmen kuşlar, hatta soyu tükenen kelaynaklar bu yüzden ölmüştür.

- Sağlıksız ve kullanılan aşırı yağıyla çevreye zarar veren fast food yerine çevrenizdeki Türk yemek kültürümüzü koruyan ve yaşatan aile ve esnaf lokantalarını, sıcak ev yemeklerini veya geleneksel bir tat sunan işyerlerini destekleyin.

- Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi mümkün olduğu kadar ekonomik kullanın, dolmadan çalıştırmayın.

- Bulaşıkları elde değil birikince makinede yıkayın, böylece yılda 26 ile 40 ton arası su tasarrufu yapmış olursunuz.

- Çamaşırlarınızı 40-50 derecede yıkayınız. Havlularınızı sık yıkamamaya gayret ediniz.

- Otellerde her gün havluları değiştirtmeyin. Çünkü hem fazla su ve elektrik harcanmakta, hem de deterjanlar içerdikleri fosfat çözeltileri ile yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızı kirletmektedir.

- Bir defa kullanılıp atılan fotoğraf makinelerinden ve fazla film kullanmaktan sakının. Yeni çıkan dijital makineler fotoğraf film ve kağıdı tüketmeyerek doğaya vermememktedir. Dijital fotoğraf makinesi kullanın. Bu makinelerin fiyatları günümüzde çeşitli kampanyalar sayesinde oldukça ucuzlamıştır.

- Piknik alanlarını lütfen temiz bırakın.

Aşağıdaki telefon numaralarını lütfen not edin:
- Kaçak ağaç kesimi ve orman yangını (Tüm Türkiye için) ihbar: İl Çevre Orman Müdürlüğü: Tel: 177
- Doğal Hayatı Koruma Derneği: Ekosistem, sulak alanlar, Kuşlar Tel: 0212 528 20 30.
- Jandarma Çevre Timi: 156
- Jandarmanın görev yaptığı her yerde kaçak inşaat, ağaç kesimiyle ilgili şikayetler: 0212 285 21 04
- Jandarma özel çevre timleri: Bandırma bölgesini korumakla görevliler: 0505 484 11 11
- Anıt ağaçlar için İstanbul üniversitesi Orman Fakültesi Prof. Dr. Ünal Asan: 0212 226 11 03 / 25272
-Doğal arıtma tesisi kurmak için: (küçük boyutta özellikle köylerde) İller bankası inşaat daire başkanlığı Tel: 0312 508 70 00

Son olarak tatile geliyorsunuz lütfen yapamadığınız koşu, yüzme, bisiklet gibi sporları yapın. Sabahları sahilde koşu yapın. Bisikletlerimiz mevcut olup ücretsiz kullanabilirsiniz. Akşamları eğlence mekanlarında dans etmekte bir spor sayılır. Dans gerçekten bedeninizi dinçleştirir. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmaya çalışın. Tatilin sunduğu rahatlık sayesinde bu irade fırsatını kullanın. Göreceksiniz bedeniniz çok değişecek. Unutmadan plajda hiç bir şey bırakmayın. Lütfen çöpe atın. Özellikle kumsalda unutulan plajı kirleten naylon poşet, pet şişe vb. şeyler rüzgar yüzünden denize uçup denizdeki canlılara zarar vermekte ve kirliliğe yol açmaktadır. En önemlisi bir aktivist olun. Bu öğütleri aşağıdaki butonlarla çevrenizde paylaşın.

Duyarlılığınız için şimdiden teşekkürler!

< Ocaklar beldesine geri dönmek için tıklayın


BU SAYFAYI BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDAKİ BUTONLARLA SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞIN! TEŞEKKÜRLER!

Rezervasyon: 0532 284 25 93 - 0266 847 56 50 - 0216 334 62 39
Sitemizdeki emek verilerek oluşturduğumuz fotoğrafları ve metinleri lütfen internet adresimizi kaynak göstererek alıntı yapınız. Bu site Google dostu olup Google kalite kurallarına uyarak yayın yapmaya dikkat etmektedir.