Erdek Ocaklar tatil beldesi sezonluk haftalık aylık
Onurcan Müstakil Kiralık Daireler
Cep: 0532 2842593 Sabit: 0266 8475650 0216 3346239
>> Denize sıfır apart için tıklayın   >> Bahçeli villa için tıklayın   >> Dükkan-mağaza için tıklayın
Bookmark and Share
Sosyal Kartvizit
Ocaklar Beldesi
Kiralık Daireler
Rezervasyon - Fiyat
Ulaşım Şekilleri
Tanıtım Videosu
Konuk Defterimiz
Faydalı Bilgiler
Makaleler
Sponsorumuz

ocaklar manzara

Erdek Tanıtım Filmi


Erdek tanıtım filmini izlemek için
köşedeki ">" işaretinin üzerine tıklayınız

(Erdek Belediyesine ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.)

Erdek Hakkında Herşey Burada...

Tatilin yükselen merkezi ERDEK ilçemizi de tanıyalım
Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi'nin Marmara Denizi'ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası'nda ve Erdek Körfezi'nde yeralmakta olup Türkiye'nin ilk tatil yerlerinden birisidir. Kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları bulunur. Erdek, antik kentleri, açık hava müzesi, kaliteli eğlence merkezleri, denizi ve kumsalı ile gelişmekte ve güzelleşmekte olan bir turizm merkezimizdir. Şirin beldesi Ocaklar gibi tatil köyleriyle de turizmde yıldızı parlamaktadır. Özellikle Ocaklar tatil beldesinde ard arda açılan yıldızlı hoteller, pansiyonlar, apart oteller, apart pansiyonlar Erdek'in daha fazla turisti konaklamasına imkan sağlamıştır. Balayı çifti, genç, emekli, yaşlı, aile, her kesimden ve her yaştan insanın tatil tercihi olan Erdek'te islami kesime hitap eden tatil köyü bile mevcuttur.

Sitlerin Efsanevi Kralı Artake!
Erdek tarihine baktığımızda Artake adıyla tanınmaktadır. Bu isime bakarak ilçenin Sitler tarafından kurulduğu söylenmektedir. Ancak Erdek'in tarihi milattan önce 5400. yüzyıla dayanmakta olduğu söylenir. Artake sitlerin efsanevi krallarından biridir. Tarih çağlarında Artake'den ilk söz eden Herodot oldu. Bodrum'a Artake'den göç eden Heredot'un Ailesi yine Medeniyet anlayışını da Bodrum'a Artake'den götürmüştür. Buna dayanarak Bodrum'da Erdek'in izleri var demek yanlış olmaz. Artake M.Ö. 7. yüzyılın başında Miletoslular tarafından kolonize edilmiş, M.Ö. 361 yılından önce bütün Kapıdağ ile birlikte Kyzikos'un egemenliğine girer. Helenistik çağ boyunca sürekli olarak yükselip parlayan Kyzikos'un yanında gittikçe önemini yitiren Artake, Roma döneminde de bu sitenin bir dış mahallesi durumuna düşmüştür. Bizans çağıyla beraber limanları ihmal edilmiş, depremlerle yıkılan binalarının taşları yağma edilen Kyzikos'un gerilemesiyle gelişmeye başlar. Ancak Kyzikos'un ününe yetişmekte geç kalır.

Tarihçi Herodot Artake'nin üzümünü, şarabını, zeytin ve zeytinyağını övmüştür. Artake 1339 yılında Orhan Gazi' nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilip Türk egemenliğine geçer 1807'de ise Karesi Sancağına bağlanmıştır. 19.yy'ın sonlarına kadar bu sancağa bağlı bir kaza olan Erdek (Bu tarihlerde Bandırma, Erdek kazasına bağlı bir yerleşimdi.) daha sonra 1930'lu yıllara kadar Bandırma'ya bağlı bir bucak haline geldi ve bu tarihte ayrı bir ilçe merkezi oldu. Şimdi Erdek başlı başına bir turizm merkezidir. Ocaklar beldesi de yükselen yıldızıdır! Kyzikos hakkında daha fazla bilgi için bu sayfanın en aşağısına bakabilirsiniz.

Erdek Turizm ve Tarihi Özellikleri
Erdek, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa gibi yerleşimlerin tatil mekanıdır. Ayrıca son zamanlarda Ege, Akdeniz bölgesinin kavurucu sıcaklığından kaçmak isteyen aileler de Erdek'in hem serin hem güneşlikli havasını tercih etmeye başlamışlardır.

Erdek'in yanısıra Kapıdağ'ın ormanlık iç bölgeleri ilgi çekmektedir. Doğa turizmi amacıyla kullanılmaktadır. Kapıdağ'da Batı Trakya göçmeni muhacir Türklerin ve Pomak türklerinin yaşadığı bakir köyleri gezebilirsiniz. Bu köylerin isimlerine aşağıda ulaşabilirsiniz. Kyzikos antik kenti ve Daskyleion ören yeri Bandırma Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Müzede, Daskyleion'a özgü Anadolu Pers sanatının özelliklerini taşıyan antemionlu ve frig yazıtlı mezar stelleri, kazılarda çıkarılan Pers etkili pişmiş toprak kaplar ile Kyzikos antik kendinden ve civardan elde edilen mezar stelleri sergilenmekte olup Erdek'e gelirseniz bu eserleri ziyaret etmenizi öneririz. Kyzikos'dan geri kalan ve bilinen tarihi mimari zenginlikleri ve Erdek ören yerleri listesi:

Hadrianus tapınağı , Kyzikos Amfitiyatrosu, Altıköşe kuleler, Bouleuterion, Bergama Kraliçesi Apoolonis'in adına oğulları tarafından yaptırılan tapınak,Kirazlı Yayla Manastırı

Erdek ilçesinde 1990 yılından bu yana Erdek Belediyesi tarafından düzenlenen "Erdek Şenlikler" adı altında kültür ve sanat etkinlikleri yapılmakta olupünlü sanatçılar bu konserlere gelmektedir.

Erdek'te Kyzikos dışında görülebilecek yerler hakkında bazı detaylı bilgiler veriyoruz:

Kirazlı Manastırı Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen bu dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir kompleks mevcuttur. Duvar tekniğine göre 19. yüzyıl Rumların kullandığı bir dini anıt yapı vardır. Mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı bir yapı olduğu düşünülür. Bugün mevcut olan kilisenin güney duvarı ile ABSIS duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır. Şehir Surları Aşağı Yapıcı yolundan gidildiğinde köy yakınındaki Demirkapı mevkiinde Erdek Körfezi'ne kadar uzanan şehir suru kalıntıları görülür. Kale Seyitgazi Tepesi'nde sekiz adet kale olup 5 km kuzeyinde Muhla Kalesi bulunur.

Erdek Ekonomisi ve İklimi
Turizme dayanır. en önemli tarımsal faaliyet zeytincilik olup kırmızı soğan üretimi ve balıkçılık da bol miktarda yapılmaktadır. Erdek, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Erdek'e Nasıl Gidilir?
Lütfen tıklayınız

Erdek'te Neler Yapılır?
Erdek Açık Hava Müzesini gezebilir, Antik Kyzikos kentini görebilir, Kapıdağ Yarımadasında tekne turu yapabilirsiniz! Ayrıca özel aracınız varsa Ocaklar tatil köylerini gezebilirsiniz. Özel aracınız ile kapıdağ turu yapmakta mümkündür. Çok keyif alacağınız bu kapıdağ turunda Erdek'in şirin köylerini tanıyabilirsiniz. Bu köylerimizin isimlerine aşağıda görebilirsiniz.

İlimiz: Balıkesir
İlçe Merkezimiz: Erdek
Beldelerimiz: Ocaklar, Karşıyaka
Köylerimiz:
Aşağıyapıcı, Balıklı, Ballıpınar, Belkıs, Çakılköy, Çayağzı, Çeltikçi, Doğanlar, Hamamlı, Harmanlı, İlhanköy, Kestanelik, Narlı, Ormanlı (Şeytanköy), Paşalimanı, Poyrazlı, Tatlısu, Turan, Tuzla, Yukarıyapıcı

Bu makale için Vikipedi Özgür Ansiklopedi'den faydalanılmıştır.

 

ERDEK'İN GURURU: KYZIKOS
130 BİN YTL ÖDENEK AYRILAN ZENGİN BİR TARİH...

kyzikos kazi ekibi
Erdek İLKHABER gazetesinden öğrendiğimiz bu haberde Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Nurettin Koçhan başkanlığındaki kazı heyeti Erdek'teki Kyzikos ören yerinde yaz dönemi kazı çalışmalarını Kültür Bakanlığı ve Erdek Belediyesi desteklerinde sürdürdü. Yrd. Doç. Dr. Nurettin Koçhan, Kültür Bakanlığının bu yıl ki kazılar için tahsis ettiği ödeneğin 130 bin YTL olduğunu belirtmiştir. Kyzikos antik kentindeki ilk kazı çalışmaları 1988 yılında Prof. Dr. Abdullah Yaylalı başkanlığında yapılmıştır olup Kyzikos'un tarihsel önemi için Profesör Koçhan şunları söylemiştir:

"Antik kentte M.Ö. 546'da Pers'ler, Lydia krallığı, M.Ö. 387'de Spartalı devlet adamı Antalkidas, burada yaşamıştır. Kyzikos Asya'da dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Makedonyalı Büyük İskender M.Ö. 334'de burasını fethetti. Kyzikos antik kentinin en parlak dönemi Roma İmparatorluğuna bağlandığı dönem olan M.Ö.133. Antik kent MS. 110 ve 117'de 7 şiddetindeki depremlerle yıkıldı. İmparator Hadrianus M.S.124'de bu antik kenti tekrar onarttı. Roma İmparatoru Aurelius Quintillus M.S.270'de Kzyikos'da ilk sikke parayı bastırdı. Kyzikos kenti MS 297'de otuz üç kenti içine alan Hellespontos eyalet merkezi oldu. MS 741 ve 1063'deki büyük depremlerle tekrar yıkıldı. Burası Efes antik kentinden daha önemli bir antik kenttir, Türkiye'deki üç büyük anfitiyatronun en büyüğü buradadır, biz bunu yaptığımız çalışmalarla gün ışığına çıkardık. Ayrıca kazı çalışmalarımızda imparator Hadrianus'un tapınağını da bulduk"
Erdek'te bahsettiğimiz bu yerlerin tarihe meraklı tatilseverler için heyecan verici bir deneyim olacağı kanısındayız. Erdek Ocaklar beldesinde deniz ve doğa ile birlikte aynı zamanda sizi bu tarihi zenginlikler bekliyor.
erdek hadrianus
İmparator Hadrianus
kyzikos sikke parasi
Kyzikos Sikke Para
kyzikos duvar
Kyzikos'tan Bir Görünüm

8. HARİKA HADRIANUS TAPINAĞININ TURİZME AÇILMASI BEKLENİYOR.
"Haber Vitrini" adlı bir internet gazetesinde Erdek ilçesi yakınlarında bulunan 'Kyzikos Antik Kenti'nde yer alan ve 'Dünyanın 8. harikası' olarak nitelendirilen 'Hadrianus Tapınağı'nın, kazı çalışmaları bittiğinde turizme açılabileceği belirtildi.

Antik kentteki arkeolojik kazıları yürüten ekibin başkanı Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurettin Koçhan şunları belirtti. Amacımız Roma İmparatoru olan Hadrianus'a ait olup, 'Dünyanın 8. harikası' olarak bilinen 'Hadrianus Tapınağı'nı ortaya çıkarmaktır. Bunun için tapınağın güney ve doğusundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz." Ayrıca Dr. Koçhan Tapınağın arkeolojik turizme açılabilmesi için en az 5 yıllık bir zaman dilimine gerek bulunduğunu söyledi. Kazılarda çalışan hocalarımıza ve çalışanlarımıza başarılar diliyoruz.

< Ocaklar beldesine geri dönmek için tıklayın


Rezervasyon: 0532 284 25 93 - 0266 847 56 50 - 0216 334 62 39

Sitemizdeki emek verilerek oluşturulmuş orjinal Ocaklar fotoğrafları ve metinlerini lütfen internet adresimizi kaynak göstererek alıntı yapınız. Bu site Google dostu olup Google kalite kurallarına uyarak yayın yapmaya dikkat etmektedir.